Kas yra tonzilių akmenys?

tonziliu akmenys

Nors konkreti tonzilių funkcija vis dar nėra visiškai aiški, manoma, kad jos gaudo bakterijas ir virusus, neleisdamos jiems patekti į skrandį. Tonzilės yra imuninės sistemos dalis, sudaryta iš limfocitų – ląstelių, kurios padeda kovoti su kūną užpuolusia liga. Vaikams tonzilės gamina antikūnus, kurie kovoja su kvėpavimo takų ligomis. Iki brandos jos pamažu susitraukia, nors iš tikrųjų niekada taip ir nesunyksta. Nors tonzilės ir nebeveikia kaip skydas nuo ligų, dėl jose besikaupiančių bakterijų ir nešvarumų, vis dar galimas jų uždegimas. Tas uždegimas gali išsivystyti į tonzilitą (anginą). Rimtais atvejais tonziles gali tekti pašalinti.

Kaip susiformuoja tonzilių akmenys?

Tyrimai tonzilių akmenis (taip pat vadinamus tonzilolitais) sieja su nosies varvėjimu į gerklės pusę, dėl medikamentų vartojimo išsausėjusia burna bei chroniško ar pasikartojančio pūlinio tonzilito atvejais. Prie genetinių veiksnių priskiriami tonzilių „kišenių“/ertmių (dar vadinamų kriptomis) dydis. Forma ir gylis taip pat gali turėti įtakos tonzilių akmenų susidarymo tikimybei.

Tonzilių akmenys susidaro dėl sieros junginius gaminančių bakterijų ir nešvarumų sankaupų tonzilėse. Tie nešvarumai – tai maisto dalelės ar varvančios nosies sekretas. Jie skaidosi gerklės gale ir kaupiasi tonzilių paviršiuje esančiose įdubose. Nors nėra aišku, ar tonzilių akmenys susidaro esant tonzilių uždegimui, yra įrodymų, kad jie dažniau vargina tuos, kurie periodiškai kenčia nuo tonzilito. Tonzilių akmenys paprastai pasitaiko suaugusiems nuo 20 iki 40 metų amžiaus žmonėms ir kasmet su jais susiduria nuo 6 iki 10 proc. populiacijos.

Tonzilių akmenys dažnai nėra matomi plika akimi, nes tonzilės turi daugybę įlinkių ir raukšlių, kurios juos puikiai paslepia. Pažeista vieta traukia dar daugiau nešvarumų ir kai tik jų susikaupia pakankamai, jos pradeda kalcifikuotis į baltus ar gelsvus darinius. Kai kuriais atvejais susiformuoja vienas didelis akmuo, kitais – daug mažų akmenėlių. Po kurio laiko kosėdami galite pastebėti mažyčius kietus rutuliukus – nuo jūsų tonzilių atitrūkusius akmenis. Jie gali apsunkinti rijimo procesą (ypač jei akmenys yra dideli arba prasidėjo tonzilių uždegimas). Tonzilių akmenys nėra tokie kieti kaip tikri akmenys ir netyčia prarijus nesukels jokios žalos.

Tačiau, jiems susijungus su po liežuvio paviršiumi gyvenančių anaerobinių bakterijų išskiriamais sieros junginiais, atsiras blogas burnos kvapas. Jei jūsų burnos kvapas naudojant įprastas dantų pastas, skalavimo skysčius ir kitą produkciją negerėja, gali būti, kad turite tonzilių akmenų. Tarp kitko, Nacionalinio biotechnologijų informacijos centro duomenimis, 75 proc. aukštą sieros junginių, kurie ir sukelia blogą burnos kvapą, lygį burnoje turinčių pacientų taip pat turėjo ir tonzilių akmenų.

Tonzilių akmenys: simptomai

Kai kurie pacientai nepastebi jų burnoje besiformuojančių darinių, o ir patys akmenys net sukietėję gali nesukelti jokių simptomų. Simptomai labai priklauso nuo tonzilių akmenų dydžio ir išsidėstymo. Tačiau, daugelis pacientų pajaučia keletą ryškių simptomų, kurie gali signalizuoti apie tonzilių akmenis, įskaitant:

  • gerklės skausmas arba „kliuvinių“ gerklėje pojūtis;
  • sunkus rijimas (disfagija);
  • kosėjimas arba springimas;
  • pasikartojantis ausų skausmas;
  • nuolatinis nemalonus ir su „rytiniu“ burnos kvapu nesusijęs burnos kvapas;
  • „metalo“ skonis burnoje;
  • dideliems akmenims išlindus iš tonzilių ertmių matosi balti taškai;
  • tonzilių uždegimas ir ištinimas;
  • galvos svaigimas (retai).

Tonzilių akmenys: diagnozė

Tonzilių akmenis sudarantys nešvarumai gali būti visokie, tačiau jų kaupimuisi nebūtina tonzilių infekcija. Dėl organinės akmenų kilmės juos sunku pastebėti. Dėl jų mažo dydžio ir tonzilių struktūros jų gali net nesimatyti, nesvarbu, kaip plačiai išsižiotumėte. Tonzilių akmenys dažnai pastebimi atliekant nesusijusias procedūras, pavyzdžiui, darant rentgeno nuotraukas ar kompiuterinę tomografiją.

Ką daryti, norint išvengti tonzilių akmenų

Dauguma žmonių, kuriems tonzilės buvo pašalintos, su šia problema nesusidurs. Tačiau, daugeliu atveju tonzilių pašalinimas nėra pats praktiškiausias ar optimaliausias sprendimas. Atliekant šią procedūrą vaikams, rizikos beveik nėra. Tačiau, suaugusiems reikia daugiau laiko atsigauti, procedūra skausmingesnė, o anestezija kartais iššaukia neigiamą organizmo reakciją.

Nepašalinus ar neužkirtus kelio tonzilių akmenų susidarymui, blogas burnos kvapas gali pasidaryti toks stiprus, kad žmogui būtų gėda bendrauti su draugais ar šeima. Laimei, yra keletas būdų, kaip užkirsti kelią tonzilių akmenų formavimuisi nepašalinus pačių tonzilių.

Patarimai, kaip išvengti tonzilių akmenų formavimosi

  • du kartus per dieną valykitės dantis ir liežuvį;
  • skalaukite burną deguonies prisotinančiu burnos skalavimo skysčiu;
  • po valgio gerkite vandens, kuris nuplaus gerklėje likusias maisto daleles;
  • kiekvieną savaitę drėkinkite tonziles specialiu irigatoriumi – taip išvengsite nešvarumų ir bakterijų sankaupų tonzilių ertmėse;
  • norėdami išvengti nosies varvėjimo, kuris yra viena iš tonzilių akmenų susidarymo priežasčių, valykite nosies ertmes;
  • venkite pieno produktų, nes juose yra daug baltymų, kuriuos dievina anaerobinės bakterijos;
  • venkite didelių alkoholio kiekių, kadangi alkoholis yra diuretikas ir išsausina burną.

„Atemfrisch“ burnos skalavimo skysčio sudėtyje yra natūralių ir deguonimi prisotinančių medžiagų, kurios padeda išvengti tonzilių akmenų ir blogo burnos kvapo. Jį naudodami sukursite savo burnoje švarią, deguonies kupiną ir maloniai kvepiančią aplinką be tonzilių akmenų.

Atemfrisch rinkinys FRESH

Atemfrisch“ produkcija padės išvengti tonzilių akmenų susidarymo prisotindama sinusus ir gerklę „hdO2“ deguonies galia. Ji taip pat yra puikus pasirinkimas žmonėms, kuriuos vargina blogas burnos kvapas dėl įvairių alergijų, varvančios nosies ar lėtinio burnos išsausėjimo.

Norėdami išvengti blogo burnos kvapo ir tonzilių akmenų ilgą laiką, turite naudoti Atemfrisch burnos priežiūros priemones su deguonimi, kurios efektyviai neutralizuos anaerobines bakterijas liežuvio gale. Naudojant šias priemones du kartus per dieną pavyks išvengti naujų tonzilių akmenų susiformavimo, bei ašalinti jau esamus.

Daugelis rekomenduojamo režimo besilaikančių ir deguonimi prisotinančius produktus naudojančių pacientų ne tik sėkmingai atsikratė tonzilių akmenų, bet ir išvengė jų pakartotinio susidarymo. Tarp kitko, kai kurie iš jų pajuto rezultatus praėjus vos vienai dienai nuo naudojimo pradžios.

6 komentarai apie “Kas yra tonzilių akmenys?

  1. Povilas sako:

    Tonziliu akmenys nebeda jei laikaisi higienos.Reikia gerti daug vandens ir bent karta per savaite prasivalyti tuos darinius is tonziliu klosciu bei kiseniu.
    Karta net klausiau Lor gydytojos,nes galvojau gal cia kokia baisi lyga,bet ji patikino,kad tu itrukimu(klosciu ar kišeniu)turi dauguma zmoniu ir tai yra normalu.Vienintelis skirtumas kiek mes patis esame pastabus.Retas gydytojas iprastos apziuros metu tau i veida dris pasakyti,kad turi sia problema. Baltas liezuvis jau savaime rodiklis kuris gali signalizuoti apie apnasu galima kaupimasi ir ant tonziliu.
    Geriausias budas kuri atradau prasivalyti nuo tu akmenu yra virinto vandens ir juros druskos tirpalo srovele nukreipta tiesiai i tonziles.
    Yra tokiu plastikiniu svirkstu su lenktu plastikiniu snapeliu.pvz AliExpres.Kuriu pagalba pritrauki pasigaminto tirpaliuko ir purski atsargiai kol viskas issiplauna.Aisku reikes kriaukles viska isspjauti,veidrodelio ir gero apsvietimo.Taip nepazeisite tonziliu kaip pvz su kokiomis lopetelemis ir efektas bus kur kas geresnis.Druska neutralizuos bakterijas.Aisku reikia vos truputelio druskos ir apie 200 ml distiliuoto vandens.
    Jei negalite skirti tam nors truputelio laiko yra tris variantai: 1 Vaikscioti su nekokiu burnos kvapu ir stebetis kodel aplinkiniai nusisuka kalbedami su jumis.2 Nebevalgyti.😃3Tonziliu salinimas.

    • gaivuskvapas.lt sako:

      Deja, tonzilių pašalinimas problemos neišspręs, esame susidūrę su ne vienu atveju, kuomet buvo pašalintos tonzilės, tačiau blogo kvapo problema neišnyko. Jei formuojasi tonzilių akmenys, vadinasi Jūsų burnos ertmėje anaerobinės bakterijos ženkliai sparčiau nei įprastai apdoroja baltyminį maistą, todėl daugiau sieros junginių išskiriama į burnos ertmę. Vienintelis būdas sulėtinti tų bakterijų veikimą yra deguonis. Anaerobinės bakterijos daugiausia kaupiasi ant liežuvio dalies, kuri yra arčiau gerklės.

  2. Pingback: Ar dantų pasta su anglimi – saugi? | Gaivuskvapas.lt

  3. Deividas Gylys sako:

    Straipsnyje nurodyta, kada dažniausia gali atsirasti tonzilių akmenys, tačiau jie gali susiformuoti ir kitame amžiuje

  4. Galina sako:

    Jus sakote kad tonzilių akmenys atsiranda nuo 20-40 metu? :D juokinga beje man 18 metu yra ir man atsirado akmenis tonzilių tai nežinau nes 2017-05-01 01:08 val. tik pastebėjau. Tai visišką yra nesąmonė, kad nuo 20 iki 40 metų gali pasitaikyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki nemokamo pristatymo
Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę