VIDEO: Burnos higiena – nuo dantų šepetėlio iki insulto

burnos higiena

Nei vienas iš mūsų turbūt nenori burnoje turėti tik keletą dantų. Dar baisiau burna atrodo pažeista parodontozės. Lietuvoje kasmet vis didėja bedančių žmonių kiekis, tačiau vaikų, turinčių dantų problemų dar daugiau. Į mokyklą pastaruoju metu ateina vaikai su vidutiniškai keturiais pažeistais dantimis. Vaikų, kuriems reikia dantų protezavimo paslaugų, šiuo metu yra apie 3000, suaugusiųjų – apie 200 000.

Kodėl situacija tokia bloga?

Pasak odontologijos klinikos „Sidentus“ vadovės Ingos Speičytės, tam yra daug faktorių, bet pirmas ir pats pagrindinis yra asmeninės, kasdieninės burnos ertmės higienos stoka. Antras dalykas – žmogus turi bent du kartus per metus lankytis pas odontologą profesionaliai burnos ertmės higienai.

Burnos higienistė Toma Lesickienė pataria burnos higieną odontologijos kabinete atlikti mažiausiai kas metus, o geriausiai kas 6 mėnesius. Mes norime išlaikyti sveikus burnos audinius, kad neprasidėtų dantenų uždegimai – gingivitas ar parodontozė, burnos higieną būtina daryti kas 6 mėnesius. Kam jau yra parodontozė reikėtų burnos higieną atlikti kas 3-4 mėnesius.

Vakarinis dantų valymas

Kad išsaugoti sveikus dantis žmogus turi valyti dantis – atlikti asmeninę burnos ertmės higieną. Kiekvieną rytą po valgio ir kiekvieną vakarą žmogus prieš eidamas miegoti turi išsivalyti dantis. Pasak burnos higienistės Tomos Lesickienės svarbus yra valymas vakare, todėl, kad naktį reikėtų eiti miegoti su švariais dantukais. Galime ryte dantų ir neišsivalyti, bet naktį yra labai svarbu juos išsivalyti, nes nėra savaiminio išsivalymo – kramtymo, mažėja seilėtekis. Jei einame miegoti neišvalytais dantukais yra didelė rizika išsivystyti kariesui ir atsirasti periodonto ligoms. Nakties metu yra didesnis bakterijų laukas ir palankesnė terpė joms veistis.

Kasdieninė burnos higiena

Kasdieninei burnos ertmės priežiūrai reikalingas dantų šepetėlis, dantų pasta. Geriausia rinktis vidutinio kietumo ar minkštą dantų šepetėlį, kad netraumuotumėte dantenų, kad dantų valymas būtų komfortiškas procesas – ragina Inga Speičytė. Taip pat reikalinga dantų pasta ir dar rekomenduojama kasdieniniam dantų valymui naudoti tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlius. Tarpdančių siūlas dažniau naudojamas kai yra tankūs ir labai sunkiai praeinami tarpdančiai. Jei tarpdančiai yra platesni naudojamas tarpdančių šepetėlis, kurį dažniausia parenka odontologas.

Skirtingiems dantims – skirtingi šepetėliai ir dantų pastos

Burnos higienistė Toma Lesickienė pataria rinktis kietus šepetėlius, jei nešiojate burnos plokšteles. Tačiau, jei burnos audiniai yra sveiki, išsaugoti savi dantukai, reikėtų rinktis minkštą dantų šepetėlį. Būtinai skaitykite etiketes ir pažiūrėkite ar tai yra minkštas, ar kietas dantų šepetėlis. Dar yra vieno danties šepetėliai – jie naudingi pacientams, kurių dantukai yra susigrūdę ir patys pacientai negali kruopščiai išsivalyti dantis su įprastu didesniu šepetėliu. Pagrindinis skirtumas tarp suaugusiųjų ir vaikų šepetėlių yra galvutės dydis. Ir vaikams, ir suaugusiesiems dantis reikėtų valytis su minkštais šepetėliais.

Dantų pastų kaip ir šepetėlių yra labai daug. Renkantis reikėtų skaityti sudėtį. Svarbu, kad suaugusiųjų dantų pastos sudėtyje būtinai būtų ne mažiau kaip 1450 vienetų fluoro, o vaikams jo kiekis mažesnis. Geriausia pasitarti su odontologu arba vaistininku. Odontologas dažniausiai matydamas burnos ertmės būklę parekomenduos ar tai bus profilaktinė ar tai jau bus gydomoji pasta su papildomomis priemonėmis. Jei pažeistas periodontas, odontologas dažniausia rekomenduoja gydomąją dantų pastą.

Mokslininkų atradimas – skystasis dantų emalis

Pastaruoju metu mokslas ypatingai pažengė į priekį. Mokslininkai gali pasiūlyti dantų priežiūros priemonių su nano dalelėmis, kurios įsiskverbia į dantų emalio mikro įtrūkimus bei lygina šiurkštų dantų paviršių. Ant dantų ir jų šaknų sukuria apsauginį sluoksnį – dirbtinį dantų emalį.

Danties emalis yra pati kiečiausia danties žmogaus organizmo struktūra. Veikiant apnašui yra pašalinami danties emalio mineralai, kitaip tariant danties emalis yra demineralizuojamas. ApaCare dantų pasta ir ApaCare skalavimo skystis, kurių sudėtyje yra hidroksilapatitai, atstato pažeistą danties emalį. Dantų pastoje, skalavimo skystyje esantys hidroksilopatitai užpildo danties emalį – remineralizuoja ir taip atstato pažeistą danties struktūrą.

Burnos higienos ir insulto ryšys

Burnos higiena ne mažiau nei mityba ir fizinis aktyvumas yra svarbi širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai ir virškinimo sistemai. Amerikos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad yra tiesioginis ryšys tarp sveikos burnos ertmės higienos ir kardiovaskulinės sistemos ligų. JAV periodontologų akademijos atstovai tvirtina, kad žmonės, sergantys periodonto ligomis, beveik du kartus dažniau serga ir širdies ligomis. Yra duomenų, kad pacientams, patyrusiems insultą, neretai nustatoma infekcija ir burnos ertmėje.

Pasak odontologijos klinikos „Sidentus“ vadovės Ingos Speičytės, visi puikiai žinome, kad jei žmogus neturi kuo kramtyti, tai jis nesukramtys maisto. Pirmiausia nukentės virškinimo sistema, žmogus negalės gyventi pilnaverčio gyvenimo. Antras dalykas – negydant dantų karieso šaknies viršūnėse išsivysto infekciniai židiniai, kurie neigiamai veikia visą organizmo būklę, bei širdies ir kraujagyslių sistemą.

Įdomioji statistika

Lietuvos gyventojų, kurie bent kartą per metus kreipėsi į odontologą, dalis pamažu didėja ir sudaro 47 proc. nuo visų gyventojų skaičiaus. Miestiečiai su dantų gydytojais sutaria geriau nei kaimo gyventojai ir lankosi atitinkamai 48 ir 43 proc. žmonių. Aukšto išsilavinimo gyventojai dantis gydosi dažniau nei žemo – atitinkamai 53 ir 44 proc. gyventojų. Daugiausia – net 65 proc. pas dantų priežiūros specialistus vaikšto 15-24 metų amžiaus.

Laikydamiesi burnos priežiūros higienos taisyklių mes ne tik turėsime gražią šypseną, bet ir neturėsime kitų sveikatos sutrikimų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki nemokamo pristatymo
Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę