Stomatitas, burnos opa ar pūslelinė?

stomatitas opa pusleline herpesas

Stomatitas yra skausmingas burnos uždegimas, dėl kurio gali sutrikti žmogaus galimybė valgyti, kalbėti ir miegoti. Stomatitas gali susidaryti bet kurioje burnos vietoje, įskaitant skruostų vidinę pusę, dantenas, liežuvį, lūpas ir gomurį. Dažnai stomatitas yra apibūdinamas kaip burnos opa, tačiau net ir gerai žinoma pūslelinė taip pat yra viena iš stomatito formų.

Stomatito rūšys

Opa. Vadinamoji aftinė opa arba aftinis stomatitas, opinis stomatitas. Burnos opa gali pasirodyti kaip viena blyški ar gelsva opelė, apsupta raudono žiedo, arba tokių opelių grupė, paprastai susidaranti ant vidinės skruostų pusės, liežuvio ar vidinėje lūpų pusėje.

Pūslelinė. Dar žinoma kaip herpesas arba herpetinis stomatitas. Pūslelinė – tai skysčio pilna opelė, susidaranti aplink lūpas. Jos retai susiformuoja ant dantenų ar burnos viršutinėje dalyje. Pūslelinė vėliau apsitraukia šašu, o iki joms atsirandant tą vietą dažniausiai dilgčioja ar degina.

Burnos sudirginimas. Burna gali sudirgti:

  • įsikandus į skruostą, liežuvį ar lūpą;
  • dėvint kabes ar kitokias dantų tvirtinimo priemones, taip pat dėl aštrių ar nuskilusių dantų;
  • dėl tabako kramtymo;
  • nusideginus karštu gėrimu ar maistu;
  • sergant dantenų ligomis (gingivitu, periodontitu) ar kitokia burnos infekcija;
  • esant padidėjusiam jautrumui tam tikriems dalykams, pavyzdžiui, maistui ar medikamentams;
  • sergant tam tikromis autoimuninėmis ligomis, kurios turi įtakos burnos gleivinei, pavyzdžiui, vilkligė, Krono liga ar Behceto liga;
  • vartojant tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, antibiotikus, vaistus nuo reumatinio artrito ar epilepsijos, taip pat dėl chemoterapijos;
  • gydant vėžį radiacijos būdu.

Stomatito simptomai: opos ir pūslelinė

Opos:

  • gali būti skausmingos;
  • dažniausiai trunka nuo 5 iki 10 dienų;
  • linkusios kartotis;
  • paprastai nesiejamos su karščiavimu.

Pūslelinė:

  • dažniausiai skausminga;
  • dažniausiai trunka nuo 7 iki 10 dienų;
  • kartais siejama su peršalimo ar gripo simptomais.

Stomatito priežastys: opos ir pūslelinė

Opos

Niekas nežino tikslios opų priežasties, tačiau jų susidarymą lemia daugelis veiksnių, pavyzdžiui, medikamentų vartojimas, burnos trauma, prasta mityba, stresas, bakterijos ir virusai, miego trūkumas, staigus svorio netekimas, taip pat tam tikras maistas, pavyzdžiui, bulvės, citrusiniai vaisiai, kava, šokoladas, sūris ir riešutai.

Opos taip pat gali būti siejamos su laikinu imuninės sistemos susilpnėjimu dėl peršalimo ar gripo, hormoninių pokyčių, vitamino B12 ar folatų trūkumo. Opa gali atsirasti net įsikandus į skruostą ar valgant aštrų, t.y. burnos gleivinę braižantį maistą.

Polinkis į opas gali būti genetinis ir yra laikomas autoimunine liga; opos nėra užkrečiamos.

Su opomis kuriuo nors gyvenimo metu susiduria apie 30 proc. gyventojų, moterys dažniau nei vyrai.

Pūslelinė

Pūslelinę sukelia pirmojo tipo herpes simplex virusas. Skirtingai nuo opų, pūslelinė yra užkrečiama nuo pat tada, kai pūslelė pratrūksta iki tol, kol visiškai užgyja. Pirmą kartą ja užsikrečiama dar iki pilnametystės ir ligą nesunku supainioti su peršalimu ar gripu. Kartą užsikrėtus šiuo virusu, jis lieka kūne ir kartais praneša apie save patyrus stresą, nuovargį, traumą, hormoninius pokyčius (pavyzdžiui, menstruacijų metu) bei ilgiau būnant saulėje.

Pūslelės paprastai atsiranda vis toje pačioje vietoje. Virusas gali plisti ne tik kitiems žmonėms, bet ir į kitus to paties žmogaus organus, pavyzdžiui, akis ar genitalijas.

Stomatito gydymas

Burnos opos dažniausiai užgyja vėliausiai per dvi savaites net ir be gydymo. Nustačius jų atsiradimo priežastį jūsų gydytojas gali ją išgydyti. Jei priežasties nustatyti nepavyksta, gydymas nukreipiamas į simptomų palengvinimą.

Burnos opų skausmą ir uždegimą galima palengvinti šiais būdais:

  • venkite karšto maisto ir gėrimų, taip pat labai sūraus, aštraus ar iš citrusinių vaisių pagaminto maisto;
  • vartokite nuskausminamuosius, pavyzdžiui, paracetamolį ar ibuprofeną;
  • esant deginimui burnoje, skalaukite ją šaltu vandeniu arba čiulpkite ledukus.

Opų atveju jūsų tikslas – sušvelninti nemalonius pojūčius ir saugotis infekcijos. Išmėginkite šiuos natūralius būdus:

  • gerkite daugiau vandens;
  • skalaukite burną vandeniu su druska;
  • sumaišykite sodą su sūriu vandeniu ir patepkite opas;
  • žaizdą švelniai patepkite perpjauta česnako skiltele;
  • mėgaukitės natūraliu jogurtu – jis padės padidinti gerųjų bakterijų kiekį jūsų burnoje;
  • vartokite vitaminų ir mineralų kompleksą, ypač rekomenduojama užtikrinti B grupės, cinko, folio rūgšties kiekį;
  • pasirūpinkite nepriekaištinga dantų higiena.

Priemonės su deguonimi

Esant stomatitui viena iš rekomenduojamų burnos higienos priemonių – oksiduojančio ir antibakterinio poveikio Atemfrisch + Tebodont burnos priežiūros rinkinys. Jo sudėtyje gausu naudingų komponentų, kurie padeda sergant stomatitu. Kaskart vos patekę į burną produktai sukuria oksiduojantį efektą ir taip slopina anaerobinių bakterijų dauginimąsi. Priemonės padeda ne tik esant dantenų ar burnos ligoms, bet ir apsaugo nuo nemalonaus burnos kvapo. Atemfrisch sudėtyje esantis deguonis, kuris aprūpina pažeistą dantenų audinį deguonimi, kovoja su bjauriomis anaerobinėmis bakterijomis. Burnos skalavimo skysčio pH 9,0 – veikia šarminančiai. Tebodont dantų pastoje esantis arbatmedžio aliejus dezinfekuoja burnos ertmę, padeda gyti gleivinės pažeidimams, opoms.

Jei opos dažnai kartojasi, gali būti, kad jums trūksta folatų arba vitamino B12. Dėl tyrimų pasikonsultuokite su savo gydytoju. Dažnai besikartojančios opos gydomos priešuždegiminiais, tinimą ir skausmą mažinančiais vaistais, pavyzdžiui, kortikosteroidais. Tačiau ne visi žmonės gali vartoti tam tikrus priešuždegiminius vaistus. Pavyzdžiui, diabetikui duotas prednizolonas pakels cukraus kiekį jo kraujyje. Prieš pradėdami vartoti vaistus būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

Pūslelinės gydymą pradėti reikėtų praėjus trims ar keturioms dienoms nuo jos atsiradimo, kadangi tuo metu virusas jau bus pasišalinęs, palikdamas tik uždegimą. Visiškai išgydyti pūslelinės neįmanoma. Gali padėti L-lizino tabletės bei gydytojo išrašyti antivirusiniai preparatai. Kai kurių ekspertų nuomone šie vaistai trumpina pūslelės gyvavimo laiką.

Ne visos žaizdelės yra nekenksmingos. Jei burnos žaizdelės neišgijo per dvi savaites, pasikonsultuokite su gydytoju.

Gelis burnos opoms Miradont-Gel

Greitai nuskausmina ir gydo žaizdeles

8,90 

Gelis su arbatmedžio aliejumi Tebodont

Dantenoms ir burnos gleivinei, 2% arbatmedžio aliejaus

11,90 

Gelis burnos opoms Curasept Afterapid + DNA

Malšina skausmą ir spartina gijimą

17,90 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki nemokamo pristatymo
Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę