Užuot įprastai valęsi dantis, daug žmonių šią procedūrą pakeitė burnos skalavimu. Britų sveikatos fondas nustatė, kad 31 proc. žmonių burnos skalavimo skystį naudoja kasdien. Kyla klausimas, ar burnos skalavimo skysčiai išties tokie veiksmingi? Ar tai neatsiejama dantų ir dantenų sveikatos užtikrinimo dalis, o gal jis turi ir neigiamą poveikį? Norėdami sužinoti tiesą apie burnos skalavimo skystį, skaitykite toliau.
Kokie burnos skalavimo skysčio privalumai?
Dauguma odontologų ir burnos higienos specialistų sutinka, kad burnos skalavimas yra vienas iš patogių būdų palaikyti tinkamą burnos higieną. „Jefferson Dental Clinics“ odontologijos klinika pateikia tris pagrindinius burnos skalavimo skysčio vartojimo privalumus visų amžių grupėms. Pirmiausia, skalaujant burną nuo dantų ir dantenų pašalinami maisto likučiai, kurie ilgainiui gali virsti žalingomis apnašomis. Burnos skalavimo skystis tokias susiformavusias apnašas gali padėti pašalinti. Galiausiai, burnos skalavimo skystis gali padėti kovoti su anaerobinėmis bakterijomis, kurios sukelia blogą burnos kvapą.
Odontologai pateikia ir daugiau burnos skalavimo skysčio teikiamų privalumų. 2013 m. Amerikos bendrosios odontologijos akademijos tyrimo metu buvo atskleista ir daugiau įžvalgų apie burnos skalavimo skysčio efektyvumą. Naudojant jį bent du kartus per dieną 26 proc. sumažėja dantų akmenų susidarymo galimybė. Dar daugiau – buvo pastebėta, kad vienoje bandyme dalyvavusioje ir nuolat dantų skalavimo skystį naudojusioje grupėje dantenų uždegimo atvejų sumažėjo 21 procentu. Dažnai tokie rezultatai priklauso ir nuo naudojamo burnos skalavimo skysčio. „Real Simple“ portalas teigia, kad burnos skalavimo metodai priklauso nuo poreikių. Nors nuo apnašų geriausiai saugo burnos skalavimo skystis su fluoridu, kovojant su blogu burnos kvapu jums reikės deguonimi prisotintos antibakterinės formulės.
O kaip dėl burnos skalavimo skysčių trūkumų?
Nepaisant įrodytos burnos skalavimo skysčio naudos, jis turi ir trūkumų. Kai kurie žmonės burnos skalavimo skysčio nenaudoja dėl jo neigiamų savybių. Pavyzdžiui, dantų skalavimo skystis su alkoholiu iš tiesų burnos kvapą gali net pabloginti dėl išsausėjusios burnos gleivinės. Nors kai kurie burnos skalavimo skysčiai ir padeda kovoti su blogu burnos kvapu, dauguma jų tik neutralizuoja patį kvapą, nesunaikindami jį sukeliančių bakterijų. Amerikos bendrosios odontologijos akademijos atstovė, chirurgė odontologė Dr. Barbara Rich teigė, kad prastesnės kokybės burnos skalavimo skystis gali sukelti ir kitokį neigiamą poveikį, pavyzdžiui, pakitęs maisto ir gėrimų skonio pojūtis, dantų dėmės ar išsausėjusios dantenos, kurios gali tapti ir kitų sveikatos problemų priežastimi.
Tam tikri burnos skalavimo skysčiai gali net pakenkti jūsų dantims – tai priklauso nuo kiekvieno burnos skalavimo skysčio cheminės sudėties. Žmonės dažniausiai nesuvokia, kad net 90 proc. burnos skalavimo skysčių rūgštingumas yra panašus į acto.
Pavyzdžiui, kai kurių prekinių ženklų burnos skalavimo skysčio pH lygus 3,2 ar 3,7 ir yra panašus į vieno gerai žinomo gaiviojo gėrimo. Norint, kad burnos skalavimo skystis nepakenktų apsauginiam dantų emalio sluoksniui, jo pH turėtų būti aukštesnis nei vandens 7,0. Be rūgštingumo, daugelyje įvairių rūšių burnos skalavimo skysčių galima rasti ir kitų kenksmingų cheminių medžiagų: jau minėto alkoholio, natrio laurilsulfato, kuris gali išsausinti burną, taip pat dirbtinio saldiklio sacharino bei benzalkonio chlorido.
Koks galutinis verdiktas?
Atsakymas priklauso nuo pačio vartotojo. Chirurgas odontologas Dr. Mark Langberg paaiškino, kad burnos skalavimo skystis yra pagalbinė priemonė, kuri tinka paįvairinti reguliarią dantų valymosi šepetėliu ir dantų siūlu procedūrą. Kai kuriems žmonėms burnos skalavimo skystis iš tiesų gali padėti išspręsti tam tikras burnos higienos problemas. Kitų sveikatos poreikių gali nepatenkinti net ir pats kruopščiausias skalavimas. Geriausia naudoti tuos burnos skalavimo skysčius, kuriuose nėra žalingų cheminių medžiagų. Ieškokite tokių skysčių, kurie nebūtų rūgštūs ir kuriuose nebūtų alkoholio. Galiausiai, pačiuose efektyviausiuose burnos skalavimo skysčiuose yra deguonimi prisotintų sudėtinių medžiagų, kurios ne tik neutralizuoja blogą burnos kvapą sukeliančias bakterijas, bet ir iš tiesų gali pagerinti jūsų burnos sveikatą. Tinkamai vartojamas burnos skalavimo skystis gali ženkliai pagerinti burnos higieną. Štai ką turėtų žinoti kiekvienas vartotojas.