Kodėl skyla ir lūžta dantys? Vienu ar kitu gyvenimo atveju dažnam iš mūsų yra nuskilęs ar lūžęs dantis. Tačiau dažnai lieka neaišku, kodėl taip nutiko. Danties skilimą gali sukelti atsitiktinis sužeidimas, netinkamas sukandimas, griežimas dantimis (bruksizmas) arba dantų irimas (dantis pasidaro pakankamai silpnas, kad būtų lengva pažeisti jo paviršių). Tačiau, dažniausiai nežinoma, kad viena iš dantų skilimo priežasčių gali būti netinkamai parinkta ar suskilinėjusi danties plomba (sidabro amalgamos ar kompoziciniai užpildai).
Ką daryti nusilaužus dantį
Kadangi skilimas gali būti didžiulis arba vos pastebimas, jums gali tekti susidurti su sudėtingomis procedūromis arba jų nereikėti visai. Dantį sudaro trys sluoksniai: emalis (kietas išorinis paviršius), dentinas (vidurinis sluoksnis po emaliu) ir danties audinys – „mėsinga“ danties nervinė šerdis. Dažniausiai pasitaikantis atvejis – vos vos nuskilęs dantis, kai nuo jo paviršiaus tiesiog atskyla šiek tiek emalio. Dažniausiai nejaučiama jokio skausmo. Nuskilus didesniam emalio sluoksniui gali pasirodyti dentinas. Skausmo galite ir nejusti, tačiau dantys pasidarys jautresni šalčiui. Blogiausias variantas – lūžis, kurio metu pasirodo danties audinys, labai skauda ir net bėga kraujas. Jei nuskilo šiek tiek danties ir jaučiate jautrumą, pamėginkite nuskausminamuosius (jei jums saugu juos vartoti) ir užsirašykite pas dantų gydytoją. Rimtesniais atvejais išskalaukite burną šiltu vandeniu ir kaip įmanoma greičiau užsirašykite pas odontologą. Jei imsitės nuskausminamųjų, nevartokite aspirino, kadangi jis padidina kraujavimo riziką. Jei susižalojote burną ir minkštasis audinys tinsta, ant tos vietos uždėkite ledo. Jei dantis buvo išmuštas su visomis šaknimis, būtinai kreipkitės skubios pagalbos. Vaistinėse parduodami pagalbos dantims rinkiniai, kuriuos būtų pravartu turėti savo namų vaistinėlėje. Dantį pas odontologą neškitės indelyje su savo seilėmis arba pienu. Nelieskite danties šaknies, kad jos nepažeistumėte. Su dantimi elkitės švelniai, jo netrinkite, nors, jei manote esant būtina, galite nuskalauti pienu.
Kaip elgtis su skilusiu dantimi
Net jei jūsų dantis tik šiek tiek nuskilo, odontologas greičiausiai pasidarys rentgeno nuotrauką ir rekomenduos su tuo dantimi kelias dienas elgtis švelniau. Nedidelius įskilimus dažniausiai galima išlyginti/nupoliruoti arba užpildyti kompoziciniu užpildu. Jei lūžis rimtesnis, būtinas skubus gydymas. Jei matosi dentinas, odontologas gali jį uždengti medžiaga, kuri suteiks laikiną apsaugą, kol prasidės rimtesnis gydymas. Jei danties audinys liko nepažeistas, dantį beveik visuomet galima išsaugoti uždengus nuolatine karūnėle. Deja, pažeidus audinį gali tekti imtis sudėtingesnio sprendimo. Endodontai ir odontologai prieš uždėdami karūnėlę turi išvalyti pažeistą audinį iš šaknies kanalų. Jei lūžis buvo rimtesnis nei paprastas nuskilimas, norint įsitikinti, kad dantis gyja tvarkingai, gali tekti pas gydytoją apsilankyti pakartotinai.
Kaip išvengti dantų skilimo
Norint išvengti dantų skilinėjimo, galima imtis įvairių priemonių. Sportuodami naudokite burnos apsaugą, kuri apsaugo dantis, tačiau leidžia netrukdomai kvėpuoti. Prevenciniais tikslais reguliariai lankykitės pas dantų gydytoją ir laikykitės tinkamos burnos higienos. Taip išvengsite dantų ėduonies, kuris gali sukelti dantų skilinėjimą. Jei vienas ar daugiau jūsų dantų užpildyti didelėmis plombomis, greičiausiai vertėtų didesnės rizikos dantis uždengti karūnėlėmis – prevencinis gydymas bus mažiau skausmingas ir kainuos mažiau nei skilusių dantų. Dažnai norint išsaugoti tenka išvalyti dėl per didelių plombų skilusių dantų šaknų kanalus. Kartais, labai rimtais atvejais, gali tekti dantį visai pašalinti. Karūnėlės laiko dantis kartu, apgaubdamos juos vientisu kiautu. Taip pat, jei jūsų sukandimas nelygus arba jei kenčiate nuo dantų griežimo ar bruksizmo, jūsų dantų gydytojas gali pasirūpinti dėl šių priežasčių kilusiomis dantų problemomis pasiūlydamas visapusišką burnos atkūrimo gydymo planą – taip sumažinsite dantų dėvėjimosi ir skilimo riziką.