Emalis, kurio netenkame – ar įmanoma jį atkurti?

Emalis, kurio netenkame

Ar žinojote, kad emalis – kiečiausias žmogaus organizme esantis audinys? Tai plonas išorinis danties sluoksnis, dengiantis danties vainiką, kurio pagrindinė funkcija – apsaugoti kitus svarbius danties audinius nuo pažeidimų. Net apie 90% pasaulio žmonių patiria dantų emalio pažeidimus, kurie gali sukelti dantų jautrumą, tapti pagrindine karieso ir netgi dantų netekimo priežastimi. Dantys yra vieninteliai visame kūne, kurie negali sugyti patys, todėl yra labai svarbu žinoti kas ir kodėl sukelia emalio pažeidimus, ar galima emalį atkurti o galbūt bent jau pristabdyti jo nykimą.

 

Kodėl emalis svarbus?

Emalis yra viršutinis danties paviršių dengiantis sluoksnis, saugantis kitus danties sluoksnius nuo fizinių, cheminių bei terminių pažeidimų. Jis apsaugo dentiną ir pulpą (vidinius danties sluoksnius) nuo bakterijų, rūgščių, ėduonies. Emalis taip pat palaiko danties struktūrinį vientisumą. Nepaisant fakto, kad emalis – tvirčiausias žmogaus kūne esantis audinys, jis yra gan lengvai paveikiamas išorinių cheminių ir fizinių veiksnių, dėl kurių gali tapti neatsparus ir skilti, lūžti, išplonėti.

Įvairiais duomenimis pasaulyje nuo 30% iki 50% suaugusiųjų patiria emalio eroziją (atsiradusią dėl rūgštaus maisto, perteklinio cukraus vartojimo ar prastos burnos higienos) ir tolimesnius jos sukeltus padarinius. Emalio nykimas – negrįžtamas procesas, nes emalis neturi gyvų ląstelių, kurios galėtų regeneruotis. Pažeistas emalis neatsistato savaime, todėl yra labai svarbu jį saugoti nuo erozijos, mechaninio nusidėvėjimo ir rūgščių poveikio. Emalio pažeidimai gali sukelti kariesą, dantų jautrumą bei skausmą, todėl reguliari kasdieninė burnos higiena yra būtina norint išvengti ilgalaikių problemų.

 

Kodėl netenkame emalio?

Emalis yra pakankamai lengvai paveikiamas išorinių veiksnių. Pagrindinės emalio silpnėjimo ir nykimo priežastys yra:

Cheminės. Rūgštys – tai yra pats didžiausias emalio priešas. Dažnas rūgštaus maisto ir gėrimų, tokių kaip citrusiniai vaisiai, gazuoti ir alkoholiniai gėrimai, vartojimas sukelia emalio eroziją ir išbalansuoja natūralią burnos mikroflorą. Rūgštys minkština emalį, o užrūgštintoje terpėje „blogosios“ burnos bakterijos turi kur kas palankesnę terpę daugintis. Rūgščių poveikis gali kilti ne tik dėl mitybos įpročių, bet ir dėl sveikatos problemų, pavyzdžiui, refliukso.

Mechaninės. Bene dažniausias mechaninio emalio pažeidimo pavyzdys – netinkamas dantų valymas, dažniausiu atveju naudojant per kietą šepetėlį arba per stipriai spaudžiant. Dantų valymo technika ir tinkamas dantų šepetėlio pasirinkimas yra labai svarbus, siekiant išsaugoti emalį nepažeistą kuo ilgiau. Kita dažna ir nemaža problema – nevalingas dantų griežimas (bruksizmas), kuris sukelia emalio nusidėvėjimą ir pažeidimus dėl itin stiprios trinties. Emalio galima netekti ir dėl iš pažiūros nekalto įpročio kramtyti kietus daiktus. Todėl jei dirbant mėgstate pakramtyti tušinuką ar bežiūrint filmą gliaudyti pistacijas dantimis – vardan savo dantų emalio gerovės pasistenkite kuo greičiau atsikratyti šio įpročio. 

Sveikatos veiksniai. Hormoniniai pokyčiai, o ypač dažnai tai stebima nėštumo metu, gali paveikti seilių sudėtį. Pakitusi seilių sudėtis ar jų trūkumas (kserostomija) sumažina natūralią burnos apsaugą nuo rūgščių. Burnos sausumas, mikrofloros disbalansas, atsiradę dėl hormonų poveikio, vartojamų vaistų, gretutinių ligų ir kitų priežasčių, taip pat gali daryti įtaką neigiamam emalio poveikiui. Retais atvejais, bet pasitaiko, jog ir genetiniai veiksniai taip pat gali lemti emalio neatsparumą ir irimą.

Gyvenimo būdo įtaka. Mėgstate pasilepinti saldumynais dažniau nei galbūt derėtų? Dažnai užkandžiaujate, rūkote, vartojate alkoholį? Perteklinis saldumynų vartojimas, rūkymas bei alkoholis skatina blogųjų burnos bakterijų, gaminančių rūgštis, dauginimąsi – todėl sutrinka burnos mikrofloros balansas, gali pradėti vystytis kariesas ir nykti emalis. Taip pat verta atkreipti dėmesį į naudojamų burnos priežiūros priemonių sudėtis – galbūt pasirinktose priemonėse yra per mažai emalį remineralizuojančių komponentų, tokių kaip fluoras ar hidroksiapatitas (apie fluoro kiekius, reikalingus žmonėms pagal amžių, skaitykite čia). Taip pat išmėginkite kramtomąsias gumas su ksilitoliu – ksilitolis pasižymi gebėjimu neutralizuoti rūgštis bei skatinti seilių išsiskyrimą.

Emalio netekimą gali lemti daugybė skirtingų priežasčių, todėl labai svarbu suprasti, kokie veiksniai tai sukelia ir stengtis jų išvengti. Nemažiau svarbu tinkamai ir reguliariai rūpintis burnos higiena.

 

Ar įmanoma atkurti emalį?

Emalyje nėra gyvų ląstelių, todėl jis neturi gebėjimo regeneruotis. Šiandien natūraliai atkurti emalį yra neįmanoma. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad galime sustabdyti ar iš dalies atkurti pažeistą emalį.

Remineralizacija – natūralus procesas, kurio metu emalis stiprinamas prisotinant mineralais, kurių yra seilėse ar burnos priežiūros priemonėse. Remineralizacija negali atkurti prarasto emalio, bet sustiprinti pažeistas vietas ir apsaugoti nuo tolimesnio nykimo – tikrai gali! Bene geriausiai žinomas ir plačiausiai naudojamas emalio remineralizacijai komponentas yra fluoras. Šiuo metu sparčiai populiarėja ir vis dažniau sutinkamas ingredientas burnos priežiūros priemonių sudėtyse – hidroksiapatitas. Tai mineralas, natūraliai sudarantis emalio pagrindą. Tyrimai rodo, kad hidroksiapatitas gali užpildyti mikroįtrūkimus emalyje bei padėti mažinti jautrumą.

Nors visiška emalio remineralizacija kol kas tik mokslininkų siekiamybė, bet šiandien jau yra sukurtos įvairios nanotechnologijos ir biomedžiagos, imituojančios natūralaus emalio struktūrą, tokios kaip „skystasis emalis“ ir kitos. Naujausi tyrimai siekia atrasti metodus, priemones, kurios skatintų natūralų emalio augimą. Vienas perspektyviausių projektų naudoja specialius baltymus, kurie imituoja dantų vystymosi procesą. Nepaisant fakto, kad kol kas šie metodai yra tik eksperimentinėje stadijoje, ateityje jie gali tapti didžiule revoliucija odontologijos srityje.

 

Kaip saugoti emalį? Patarimai jums

Nors kol kas visiškai atkurti prarasto emalio neįmanoma, yra daugybė patikrintų ir veiksmingų būdų kaip saugoti esamą emalį, remineralizuoti pažeistas vietas bei užkirsti kelią tolimesniems pažeidimams. Dalinamės keliais praktiškais patarimais, kuriuos išbandyti raginame dar šiandien!

 

1. Įsitikinkite, kad kasdieninė priežiūros rutina yra pakankama:

Tinkama dantų pasta. Rinkitės pastą su remineralizuojančiais komponentais, tokias kaip fluoras ar hidroksiapatitas.

Valykite su meile. Naudokite minkštą dantų šepetėlį ir nebrūžinkite, nespauskite per stipriai. Apnašas geriausiai nuvalo tinkama dantų valymo technika, o ne kuo didesnis spaudimas.

Nepamirškite tarpdančių. Būtinai valykite tarpdančius kasdien. Rinkitės siūlą arba tarpdančių šepetėlius.

Papildomos priemonės. Naudokite priemones, kurios palaiko sveiką burnos pH ir kovoja su bakterijomis, bet yra švelnios emaliui. Burnos skalavimo skystį rinkitės be alkoholio, tarp valgymų kramtykite kramtomąją gumą su ksilitoliu.

 

2. Gerinkite mitybos įpročius:

Venkite rūgščių ir saldžių produktų. Gazuoti gėrimai, saldumynai, citrusai nėra patys geriausi draugai jūsų dantų emaliui. Pavartojus tokių produktų, pasistenkite bent prasiskalauti burną vandeniu.

Gerkite daugiau vandens. Vanduo ne tik padeda pašalinti maisto likučius, bet ir palaiko tinkamą seilių kiekį, padeda išlaikyti tinkamą burnos pH lygį.

Papildykite mitybą dantims draugiškais produktais. Kalcio (pieno produktai, riešutai), fosforo (mėsa, kiaušiniai, žuvis) būtina gauti su maistu kasdien, nes šie mineralai padeda stiprinti dantis.

 

3. Imkitės profilaktinių priemonių:

Reguliariai apsilankykite pas odontologą profilaktinėms patikroms bei profesionaliai burnos higienai.

Jei griežiate dantimis – pasitarkite dėl apsauginių kapų su odontologu.

 

4. Išbandykite naujoves:

Inovatyvios priemonės, tokios kaip “skystasis emalis”, užpildo mikroįtrūkimus emalyje ir mažina jautrumą.

 

5. Keiskite įpročius:

Ribokite užkandžiavimą tarp valgymų. Nuolatinis kramsnojimas palaiko rūgštinę terpę burnoje, kuri tirpdo emalį.

Nenaudokite dantų vietoje atidarytuvo.

Atsisakykite žalingų įpročių. Ne tik dantys – visas kūnas jums padėkos.

 

Kiekvienas mažas pokytis gali padaryti didelę įtaką jūsų dantų emaliui bei bendrai burnos sveikatai. Pradėkite nuo mažų kasdienių įpročių, pasinaudokite šiuolaikinėmis priemonėmis ir galimybėmis, kad sustiprintumėte, apsaugotumėte, esant poreikiui – remineralizuotumėte savo emalį ir kuo ilgiau džiaugtumėtės sveika bei dailia šypsena!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki namokamo pristatymo
Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę