Dantų jautrumas: ką daryti? Kas sukelia dantų jautrumą? Kaip prižiūrėti jautrius dantis?

Dantų jautrumas

Kenčiate nuo padidėjusio dantų jautrumo? Deja, bet pasaulyje ši problema pakankamai dažna ir opi – remiantis įvairiais moksliniais tyrimais ir apklausų duomenimis, maždaug apie 30% pasaulio gyventojų patiria diskomfortą dėl tam tikro laipsnio dantų jautrumo. Šis skaičius yra kintantis ir negalutinis, galintis skirtis priklausomai nuo amžiaus grupės, gyvenamosios vietos, mitybos įpročių ir burnos higienos praktikos. Tačiau odontologų bendruomenė pripažįsta – dantų jautrumas yra dažna ir plačiai paplitusi problema.

Gera žinia, kad viso pasaulio mokslininkai ir odontologijos specialistai deda dideles pastangas, siekdami padėti gerinti gyvenimo kokybę žmonių, kovojančių su šia nemalonia problema. Kasmet atliekami vis nauji tyrimai, atrandamos naujos, inovatyvios burnos priežiūros priemonės ir ieškoma naujų, dar efektyvesnių būdų bei priemonių dantų jautrumo problemai spręsti. Siekiant sėkmingai spręsti dantų jautrumo problemą, pirmiausia svarbu suprasti, kokios yra šios problemos priežastys. Taip pat ne ką mažiau svarbu žinoti, ką daryti ir kokias priemones naudoti, siekiant sumažinti, o galbūt net ir visiškai išspręsti dantų jautrumo problemą.

Kuo skiriasi dantų jautrumas nuo dantenų jautrumo?

Dantų jautrumas ir dantenų jautrumas – tai dvi skirtingos problemos, kurios sukelia nemalonius pojūčius burnos ertmėje, tačiau jų priežastys ir simptomai labai skiriasi.

Dantų jautrumas paprastai pasireiškia staigiu, aštriu, geliančiu skausmu, kuris atsiranda valgant ar geriant karštus, šaltus, saldžius ar rūgščius maisto produktus ar gėrimus. Dantų jautrumas dažnai kyla dėl dantų ėduonies, emalio nusidėvėjimo, nuskilusių dantų ar atidengtų dantų šaknų. Ši būklė gali būti laikina arba lėtinė, tačiau bet kuriuo atveju reikalaujanti tinkamos kasdieninės priežiūros, o kartais – net ir profesionalaus gydymo.

Dantenų jautrumas dažniausiai pasireiškia momentiniu arba nuolatiniu diskomfortu ar skausmu dantenų srityje, kartais – ir kraujavimu, ypač dantų bei tarpdančių valymo metu. Dantenų jautrumą dažniausiai sukelia uždegimas ar kitos ligos. Dantenų jautrumas taip pat gali atsirasti dėl netinkamos arba nepakankamos burnos higienos, dėl netinkamai pasirinktų naudojimui dantų priežiūros priemonių – pavyzdžiui, šepetėlio per kietais šereliais – arba dėl mechaninių pažeidimų. Dantenų jautrumo gydymui dažnai pakanka kruopštesnės burnos higienos ir profesionalios odontologo priežiūros.

Tiek dantų, tiek dantenų jautrumas yra labai svarbūs burnos sveikatos rodikliai ir jų ignoravimas gali sukelti rimtesnes problemas. Todėl yra svarbu mokėti atpažinti simptomus ir laiku imtis atitinkamų veiksmų, siekiant ne tik sumažinti patiriamą diskomfortą, bet ir sėkmingai išspręsti jautrumo burnos ertmėje problemą.

Kas sukelia dantų ir dantenų jautrumą?

Trumpalaikis ar nuolatinis maudimas ir diskomfortas burnoje, momentinis staigus skausmas vartojant saldžius, rūgščius, šaltus ar karštus maisto produktus ar gėrimus, įkvėpus šalto oro – tai pirmieji nemalonūs ir varginantys požymiai, indikuojantys burnos ertmės jautrumą.

Dantų ir dantenų jautrumą sukeliantys veiksniai:

Emalio nusidėvėjimas arba dantų struktūros pažeidimai. Tai kone dažniausia dantų jautrumą sukelianti priežastis. Emalio nusidėvėjimas gali atsirasti dėl neteisingai, per dažnai arba per grubiai valomų dantų, naudojant per kietą dantų šepetėlį ar didelio abrazyvumo dantų pastas. Jautrumas atsiranda tuomet, kai emalis nusitrina ir atsidengia dentinas. Kartais gali atsitraukti ir dantenos. Jei dantų šepetėlis dantų valymo metu yra smarkiai spaudžiamas, emalio
sluoksnis yra nutrinamas arba dantenos atstumiamos žemyn – taip apsinuogina dantų šaknys. Tokiu atveju į išorę atsiveria mikroskopinės poros, kurios į danties nervą praleidžia šalčio, karščio ir kitų dirgiklių signalus kaip skausmą.

Dantų ėduonis (kariesas). Tai infekcinės kilmės dantų audinių demineralizacija ir irimas – liaudiškai tariant, „skylutė“, kuri negydoma sukelia dantų jautrumą, skausmą ir dantų audinių nykimą. Pagrindinė ir dažniausia įgyto karieso atsiradimo priežastis – prasta arba nepakankama kasdieninė burnos higiena.

Emalio erozija. Tai yra rūgščių poveikio sukeliamas dantų nusidėvėjimas, dėl kurio ne tik didėja dantų jautrumas, bet ir palaipsniui silpsta bei nyksta dantų audiniai. Emalio eroziją gali iššaukti dažnas ir gausus rūgščių maisto produktų vartojimas, skrandžio rūgšties kilimas (refliuksas), seilių išsiskyrimo sumažėjimas, nepakankama burnos higiena. Dantenų recesija. Dantenų paskirtis yra dengti ir saugoti dantų šaknis nuo bakterijų bei mechaninių pažeidimų. Tačiau kartais dantenos atsitraukia ir atidengia dantų kaklelius ar netgi dalį šaknies – tuomet atsiranda dantų jautrumas. Dantenų recesiją sukelia įvairūs veiksniai, tokie kaip periodonto ligos, apnašų sukeltas uždegimas, bruksizmas, mechaniniai pažeidimai (vienas dažniausių – per stiprus dantų valymas per kietu šepetėliu).

Bruksizmas. Tai yra nevalingas griežimas dantimis, paprastai pasireiškiantis miego metu. Griežimas dantimis ženkliai paspartina emalio dilimo procesus, todėl su laiku beveik neišvengiamai atsiranda ir dantų jautrumas.

Hormoniniai pokyčiai ar sutrikimai. Lytinis brendimas, nėštumas, menopauzė bei kitos, hormonų įtakojamos būklės bei sutrikimai labai dažnai sukelia gingivitą – dantenų uždegimą. Hormonų estrogeno ir progesterono organizme padidėjimas gali suaktyvinti dantenų kraujotaką, todėl dantenos taps jautresnės apnašoms ir bakterijoms – neužtikrinus kruopščios burnos higienos, gali atsirasti diskomfortas, kraujavimas ir dantų jautrumas.

Laikinas dantų jautrumas. Labai dažnai laikiną dantų jautrumą sukelia šviežiai atliktos odontologinės procedūros – dantų balinimas, plombavimas ar implantavimas. Kartais dantys sujautrėja net ir po profesionalios burnos higienos procedūros. Tačiau šis jautrumas yra laikinas, dažnai trunkantis vos kelias dienas ar savaites.

Dantų ir dantenų jautrumą gali sukelti labai įvairūs ir skirtingi veiksniai – pradedant netinkamai ar per stipriai valomais dantimis ir baigiant vitaminų trūkumu ar hormoniniais pokyčiais. Tikslias jūsų patiriamo dantų ar dantenų jautrumo priežastis gali įvardinti tik jus gydantis dantų priežiūros specialistas.

Kas gali padėti sumažinti dantų jautrumą?

Dantų jautrumas yra nemaloni ir varginanti problema, kuri kelia diskomfortą ir neturėtų būti ignoruojama. Svarbu žinoti, kaip galite padėti sau sumažinti ar visiškai panaikinti patiriamus nemalonius pojūčius, sukeliamus dantų jautrumo. Štai keli patarimai, kurie gali padėti sumažinti dantų jautrumą.

Kruopštūs kasdieninės burnos higienos ritualai. Šventoji trejybė – dantų šepetėlis, pasta ir siūlas. Kasdien, ryte ir vakare. Būtinai. Be jokių pasiteisinimų.

Tinkamai pasirinktos burnos higienos priemonės. Tik kokybiškos ir jūsų dantų bei bendros burnos būklei tinkamos dantų priežiūros priemonės gali užtikrinti geriausius rezultatus, siekiant turėti sveikus, gražius, įprasto jautrumo dantis.

Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Rūgštūs, aštrūs, saldūs, daug krakmolo bei angliavandenių turintys maisto produktai, gazuoti, saldūs gėrimai didina dantų jautrumą, o taip pat ir skatina apnašų kaupimąsi burnos ertmėje. Žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, yra kenksmingi ne tik visam jūsų organizmui, bet ir burnos sveikatai. Atsisakius šių sveikatai ir dantims nedraugiškų įpročių turėtų ne tik sumažėti ar netgi visai liautis dantų jautrumas, bet ir pagerėti bendra sveikatos būklė.

Organizmo aprūpinimas vitaminais. Kalcis, vitaminai C, D ir K, magnis – tai svarbūs mineralai, reikalingi kiekvieno žmogaus organizmui ir burnos sveikatai kasdien. Įsitikinkite, kad jums jų netrūksta – padidėjęs dantų jautrumas taip pat gali indikuoti vitaminų ir mineralų deficitą organizme.

Dantenų ligų gydymas ir prevencija. Turite dantenų uždegimą? Neignoruokite to – tai nėra smulkmena. Negydomas gingivitas (dantenų uždegimas) gali komplikuotis į periodontitą, kuris ilgainiui gali lemti net ir dantų netekimą. Užbėkite ateities problemoms už akių ir kruopščiai rūpinkitės savo burnos sveikata jau dabar.

Dantų griežimo (bruksizmo) profilaktika. Bene geriausia priemonė bruksizmo profilaktikai – dantų apsaugos, vadinamos kapomis. Jos apsaugo dantis nuo pažeidimų ir emalio dilimo procesų nevalingo dantų griežimo metu.

Reguliarūs apsilankymai odontologo bei burnos higienisto kabinete. Švarūs dantys ir burnos ertmė, laiku pastebimos ir sprendžiamos dantų ir dantenų problemos bei ligos – tai raktas į sveikus ir gražius dantis.

Neignoruokite dantų jautrumo – kruopščiai bei sąžiningai rūpinkitės savo burnos sveikata ir džiaukitės sveika ir žavia šypsena.

Kokias priemones rinktis kasdieninei dantų priežiūros rutinai, turint jautrius dantis?

Žmonės, susiduriantys su dantų jautrumu, paprastai negali naudoti bet kokių burnos priežiūros priemonių – jos turi būti kruopščiai atrinktos ir tinkamos tam, kad burnos sveikata nepablogėtų ir dantų jautrumo problema nepaaštrėtų. Tad į ką atkreipti dėmesį renkantis burnos priežiūros priemones?

Dantų šepetėlis minkštais šereliais. Minkšti šereliai yra švelnesni dantims ir dantenoms, todėl yra mažiau dirginami jautrūs audiniai ir sumažinama dantenų ir emalio pažeidimo rizika. Šepetėlis minkštais šereliais taip pat yra paslankesnis ir geriau prisitaikantis prie dantų paviršiaus, todėl dantys ir tarpdančiai yra išvalomi kruopščiau ir švariau.

Dantų pasta, skirta jautriems dantims. Mažesnio abrazyvumo, be balinančių medžiagų, su remineralizaciniais, dantų emalį atkuriančiais komponentais – tokia dantų pasta yra puikus pasirinkimas kasdieninei jautrių dantų priežiūrai.

Burnos skalavimo skystis be alkoholio. Alkoholis gali dirginti ir taip jautrią burnos ertmę, taip išprovokuodamas dar didesnį jautrumą. Taip pat reikėtų vengti skalavimo skysčių su stipriais aromatais ir dirbtiniais dažikliais, kurie taip pat gali prisidėti prie jautrumo padidėjimo.

Remineralizuojantys komponentai sudėtyje. Dantų pastos, burnos skalavimo skysčiai, remineralizaciniai naktiniai kremai ir geliai, pastilės ir kramtomos gumos su ksilitoliu, naudojamos tarp valgymų – visa tai užtikrina kokybišką jautrių dantų priežiūrą visą parą. Remineralizuojančių komponentų ir dantų jautrumą mažinančių preparatų derinimas leidžia efektyviau spręsti dantų jautrumo problemą, nes jie veikia dviem būdais: padidina nervinių audinių dirginimo slenkstį ir prisotina kietus dantų audinius trūkstamais struktūriniais komponentais, tokiais kaip kalcis, fosforas ir magnis.

Atrinkome ir vienoje vietoje patalpinome jautrių dantų priežiūrai skirtas priemones tam, kad jums išsirinkti būtų paprasčiau ir lengviau. Jas rasite čia.

Jei patiriate dantų jautrumą, šios problemos ignoruoti nereikėtų. Tai nėra tik diskomfortą kelianti problema – burnos ertmėje jaučiamas jautrumas taip pat gali būti pirmas karieso, emalio nusidėvėjimo, dantenų uždegimo ar net ligų požymis. Negydomas dantų jautrumas taip pat kenkia jūsų gyvenimo kokybei – negalite drąsiai ir be skausmo mėgautis maistu, mėgstamais gėrimais, dantų priežiūros rutina taip pat gali tapti skausminga ir nemaloni.

Norint sumažinti dantų jautrumą, pirmiausia svarbu suprasti, kad, deja, kol kas pasaulyje nėra stebuklingos priemonės, kuri akimirksniu išspręstų šią nemalonią problemą – tik sistemingos, kasdieninės jūsų ir profesionalios odontologo kabinete priežiūros derinys. Nuoseklumas, kruopštumas, tinkamai pasirinktos burnos priežiūros priemonės, reguliariai atliekama kasdieninė ir profesionali burnos higiena ir vizitai pas odontologą – dažnai tik tiek tereikia, kad pasijustumėte kur kas geriau. Linkime sveikų, gražių dantų ir gaivaus burnos kvapo!

Svarbu nepamiršti, kad straipsnyje pateikiama informacija yra rekomendacinio pobūdžio – tikslius, konkrečiai Jūsų situacijai tinkamus dantų priežiūros nurodymus ir rekomendacijas dantų priežiūros priemonėms jums suteiks gydantis gydytojas-odontologas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki nemokamo pristatymo
Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę